Dr hab. inż. Jan Burek

Polski samorządowiec, wykładowca akademicki, od 2002 członek zarządu województwa podkarpackiego.
Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej, obronił następnie doktorat i habilitację. Zajmuje stanowisko profesora Politechniki Rzeszowskiej, kieruje Katedrą Technik Wytwarzania i Automatyzacji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa tej uczelni. Opublikował kilkadziesiąt prac naukowych, w tym pięć podręczników akademickich. Jest autorem kilkunastu patentów z zakresu m.in. zarządzania produkcją.

źródło: wikipedia.pl

 

„Modernizacja oferty kształcenia zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego/regionalnego rynku pracy”

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Projekty innowacyjne

 Okres realizacji projektu: 01.09.2010 – 31.12.2012 r.

W związku z rozwojem nowych technologii w gospodarce naszego województwa, konieczne jest dostosowanie form kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego
i lokalnego rynku pracy oraz wypracowanie mechanizmów zwiększających atrakcyjność absolwentów szkół zawodowych na rynku pracy.
Uznając rozwój kształcenia zawodowego za priorytetowy w obszarze edukacji, Urząd Marszałkowski skoncentrował swoje działania na modernizacji oferty kształcenia zawodowego w województwie podkarpackim poprzez realizację projektu partnerskiego
z komponentem ponadnarodowym. W ramach współpracy partnerskiej Województwo pełni rolę Lidera. Polskie Partnerstwo reprezentuje Powiat Leżajski, którego zadania są delegowane do Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku i Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. Partnerstwo ponadnarodowe reprezentuje Szkoła Zawodowa z Mainz w Niemczech i Szkoła Zawodowa z Täby w Szwecji.
Celem projektu jest zmodernizowanie systemu szkolnictwa zawodowego
i przygotowanie do końca 2012 r. nowego systemu szkolnictwa zawodowego wpisującego się w potrzeby kadrowe firm z sektora przemysłu lotniczego.
Zainteresowanie i deklarację współpracy przy realizacji projektu wyraziły przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego: MTU Aero Engines Polska Sp. z.o.o., Ultratech Sp.z.o.o., Goodrich Krosno Spółka z.o.o., Hispano Suiza Polska Spółka z.o.o., Polskie Zakłady Lotnicze
Sp. z.o.o. z Mielca, WSK PZL – Rzeszów S.A. Przedsiębiorstwa te zadeklarowały współprace w sprawie organizacji szkolenia praktycznego oraz stażu zawodowego dla grupy nauczycieli, a także szkolenia praktycznego dla grupy uczniów szkół zawodowych naszego województwa, uwzględniając kluczowe kierunki kształcenia: informatykę, elektronikę, mechanikę, mechatronikę. Współpraca ta przełoży się na podniesienie kwalifikacji kadry nauczycielsko-instruktorskiej w zakresie najnowszych technologii, co wpłynie na podniesienie jakości kształcenia zawodowego uczniów. Zakłada się przeszkolenie m.in. nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu kształcących na
ww. kierunkach w szkołach zawodowych w województwie oraz nauczycieli 12 placówek Centrów Kształcenia Praktycznego (CKP), realizujących projekt w ramach RPO WP na lata 2007-2013 w zakresie transferu nowoczesnych technologii wytwarzania, który pozwoli wyposażyć Centra w nowoczesny sprzęt i urządzenia. Natomiast niniejszy projekt podniesie jakość kwalifikacji kadry dydaktycznej Szkół Zawodowych i CKP–ów oraz przygotuje narzędzia kształcenia zarówno dla nauczycieli jak i uczniów: Model Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli i Model Kształcenia Zawodowego Uczniów, a także pozwoli wyposażyć Centra w innowacyjne oprogramowanie, które umożliwi wdrożenie nowych modeli już w roku szkolnym 2013/2014.
Ze szkoleń i staży skorzysta 120 nauczycieli przedmiotów zawodowych
i praktycznej nauki zawodu kształcących na kluczowych kierunkach w szkołach zawodowych w województwie.
Szkolenia zakładają dwa cykle tzw. testujący i upowszechniający. W ramach cyklu testującego odbędą się w 2 tury szkoleń a w ramach cyklu upowszechniającego 6. Każda tura szkolenia trwać będzie 120 godzin w tym 40 godzin odbędzie się w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego.
Ponadto projekt zakłada przeszkolenie 50 osób z sektora przedsiębiorstw przemysłu lotniczego w celu przygotowania do pracy w Szkołach zawodowych i Centrach Kształcenia Praktycznego w charakterze instruktorów praktycznej nauki zawodu.
W ramach realizacji projektu zaplanowano również cykl konferencji upowszechniających skierowanych m.in. do Dyrektorów Szkół Zawodowych kształcących na ww. kierunkach oraz Dyrektorów Centrów Kształcenia Praktycznego. Celem konferencji jest zaproszenie do wdrożenia nowych narzędzi kształcenia dla nauczycieli jak i uczniów:


1. Modelu Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli
2. Modelu Kształcenia Zawodowego Uczniów.